reklama

konečne sme sa dočkali – víza do usa – kto si na to dnes...

Aké to bolo strašne dôležité. Nemôžeme cestovat. Nechcú nás pustit. Kto? nás nepúštal na západ?  Kto nám blahosklonne po 20 rokoch dovolil príst sa pozriet? Ved už sa nic nedá zmenit, tak teda nech prídu. ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Pri takýchto titulkoch v minulom období som sa vždy pozastavil.Rozmýšľal som nad tým, koľko ľudí sa nahrnie na letiská, do cestovnýchkancelárií, vyberie si dovolenky, len aby si pozreli tú zasnúbenú zem.

Potom ma však napadla aj iná myšlienka. Často sa hovorí o tom, že zasocializmu ľudia nemohli voľne cestovať. Nemám s tým skúsenostia preto si dávam inú otázku. Kedy sa skončil socializmus v Slovenskejrepublike? Podľa toho čo čítam v novinách tak asi 17. novembra 2008, leboteraz už môžeme voľne cestovať do USA. Možno sa skončil v roku 2004 keďsme mohli bez pasov cestovať do okolitých štátov. A možno ešteo niečo neskôr, keď nám Angličania zrušili víza.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom vzniká hlavná otázka. Ak socializmus skončil 17. novembra 1989, takprečo sme nemohli doteraz voľne cestovať? Nebola to chyba štátu, ktorýneotváral hranice?

Ja sa pokúsim dať odpoveď. 20 rokov po revolúcií ani jeden mladý človek užnevie čo je to socializmus. Nepozná jeho kladné a ani záporné stránky.A vie iba to, čo prebehlo tlačou vždy vtedy, keď sa chcelo poukázať najeho zlé stránky. Jednoducho západný svet nechcel aby ľudia voľne prenášalimyšlienky o tom, že existuje zriadenie, kde nie je taký veľký stresv živote, kde niektoré životné potreby sú lacnejšie a dostupnejšieako u nich.

Áno, západ rád prijímal ľudí, ktorí boli odporcami exitujúceho zriadenia. Vo väčšine to boli prípady ľudí,ktorí vykonávali podvratnú činnosť, stratili veľký majetok a chceli honaspäť. Ako problémy rieši voľný trh si myslím, že netreba zdôrazňovaťv čase krízy, keď riešenie zostáva na pleciach štátu, čiastočnomzoštátnení a na daňových poplatníkoch. Veľké zisky hlavne finančnýchinštitúcií sa budú látať z daní jednoduchých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale naspäť k cestovaniu.

Teraz, 20 rokov po revolúcií, väčšina úspor bežných ľudí je minutá. Akv 90-om roku skoro každý mal dostatok úspor aby sa mohol ísť pozrieť doiného štátu, tak teraz to už nie je také jednoznačné. A tí, ktorí si tomôžu dovoliť, alebo ktorí tam idú zarobiť, tak tí v mnohých prípadoch užmajú ďaleko od objektívneho pozerania na svet.

jaroslav kovac

jaroslav kovac

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

moje nazory nemusia korespondovat s nazormi medii alebo tzv. vacsiny, ale zato nemusia byt zle Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu